0(312) 504 01 83 - 0(553) 014 60 60

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Keşif
Türkiye' nin her noktasında bir telefon kadar uzaktayız.
Ücretsiz Keşif Talep Edin

Polyurea Nasıl Uygulanır ? – Polyurea Teknik Şartnamesi

Polyurea Nasıl Uygulanır ? – Polyurea Teknik Şartnamesi

Polyurea nasıl uygulanır sorusunun en anlaşılır cevabı profesyonel ekip ve ekipman bulundurmaktır. Polyurea malzemesi amatör kullanım ve ekipmanlar ile uygulanması mümkün değildir. Bu konu hakkında (kendim uygulayabilirmiyim) yazmış olduğumuz makalemizi tıklayarak okuyunuz.

Bu makalemizde polyurea uygulamalarının standartlarını ve uygulama aşamalarını ele alacağız.

polyurea nasıl uygulanır

Polyurea Nasıl Uygulanır ? – Uygulama Ana Başlıkları

Polyurea kaplama uygulamalarının aşamalarını başlıklar halinde açıklayalım.

1. Zemin Hazırlığının Yapılması

Zemin ön hazırlığı polyurea kaplama uygulamasının ömrünü ve kalitesini doğrudan etkiler. Beton zeminler için silim, metal yüzeyler için kumlama gibi işlemler yapılmalıdır. Polyurea uygulanan her yüzeye yapışır, lakin bu malzemenin uzun yıllar dayanabilmesi için zemin hazırlığının yapılması elzemdir.

Beton yüzeylerde zeminde bulunan şerbet tabakası ve çıkıntılar uygulama standartlarını etkilerler. Zemin ilk etapta elmas uçlu silim makinaları vasıtası ile aşındırma ve pürüzsüzleştirme işlemi yapılmalıdır. Bu işlemler polyurea malzemesinin betona yapışma mukavemetini artırır ve uygulamanın ömrünü uzatırlar. Beton yüzeyde oluşabilecek boşluklar düzeltilmediği taktirde uygulama esnası ya da zaman içerisinde zeminde kabarmalar görülebilmektedir.

zemin ön hazırlığı

Düşey ve yatay alanlarda bulunan dik açıların uygulama öncesinde meyil verilmesi zorunludur. Yapısal harçlar ya da epoksi astar kuvars kum alaşımı ile bu alanların keskinlikleri azaltılmış olunur. Uygulamanın amacı yapısal hareketler sonucunda meydana gelen çatlakların oluşmamasıdır. Zeminin metrajına göre nem alma bacalarının montajı yapılması ve yapıdaki nem faktörünün dışarıya kolay tahliyesi bir diğer önemli husustur. Unutulmamalıdır ki su buharı yapıda çıkmaya çalışacak noktayı mutlaka bulur, bulamaz ise malzemeyi kabartarak hidroizolasyona zarar verir.

2. Zeminin Astarlanması

Ön hazırlık işlemleri tamamlanmış alanlarda polyurea kaplama öncesi astarlama uygulaması yapılmalıdır. Kullanılacak astarın özelliği zemindeki malzemeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Beton yüzeylerde kullanılması gereken astar nem bariyerli çift kompenantlı epoksi astardır. Kullanılacak olan astar zemine çek pas, rulo, fırça ya da havasız sprey makinaları vasıtası ile uygulanmalıdır.

Uygulama öncesi hava kompresörleri ve endüstriyel süpürgeler vasıtası ile zemindeki yabancı maddeler uzaklaştırılmalıdır. Metre kare sarfiyatı olarak standart uygulamalarda 300 gram astar zemine tatbik edilmelidir. Zemin betonun durumuna göre astarlama sarfiyatları değişkenlik gösterebilir. Mevsim sıcaklıklarına bağlı olmakla beraber astarlanan yüzey 6-12 saat aralığında polyurea uygulamasına hazır hale gelir.

3. Polyurea Uygulanması – Polyurea Nasıl Uygulanır

Astarlanması tamamlanmış olan zeminlere polyurea uygulaması gerçekleştirilir. Çift kompenantlı olan polyurea malzemesi özel polyurea makinaları vasıtası ile zemine tatbik edilir. Polyurea, makina içerisinde bulunan tertibat ile basınç ve sıcaklık dereceleri olarak uygulama proseslerini yakalar. Zemine spreyleme yöntemi ile basınçlı olarak uygulanan polyurea, zeminde 2 mm kalınlığında bir film tabakası oluşturur. Oluşan bu film tabakası maksimum hidroizolasyon sağlar. Aynı zamanda uygulama yapılan yüzeyleri her türlü dış etkenlerden koruyarak uzun yıllar görevini yerine getirir.

Polyurea makinası

Polyurea uygulamasının standartlarına uygun olabilmesi için m2 de 2.2kg sarfiyat ile minimum 2mm kalınlık yakalanması gerekir. Standart dışı uygulamalar fiyat açısından makul olduğundan ötürü tercih edilse de, dünyanın en kaliteli kaplama ürününün kısa zaman içerisinde deformasyona uğramasıyla karşılaşılır.

 

 

3 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı