0(312) 504 01 83 - 0(553) 014 60 60

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Keşif
Türkiye' nin her noktasında bir telefon kadar uzaktayız.
Ücretsiz Keşif Talep Edin

Polyurea

Polyurea çift bileşenli (Polimer İzosiyanat – Amin Reçine) malzemenin karımı sonucu ortaya çıkan, zemin kaplama ve su izolasyon malzemesidir.

Hammadde reaktör makineleri ile 1:1 oranda, 70°C – 80°C sıcaklıkları arasında, 2250psi basınçla sprey olarak uygulanır. 1:1 oranlı malzeme ısıtıcı hortumlar vasıtası ile yönlendirilen tabancada karıştırılarak yüksek basınç ile zemine püskürtülür.

Ortaya çıkan malzeme elastikiyet, aşınma, hidroizolasyon, darbe dayanımı testlerinde en mükemmel sonuçlar veren üründür. Endüstriyel alanların kaplanmasın da, su izolasyonu istenen her alanda kullanılmaktadır. Kullanılan zemine ekstra mukavemet ve sağlamlık kazandırır.

Metal Yüzey Polyurea Kaplama Polyurea Polyurea zemin kaplama

Polyurea Nerelerde Kullanılır?

 • Havuzlar da,
 • İçme Suyu Depoların da,
 • Teras ve Çatı Alanların da,
 • Gemi Tersane Sanayisin de,
 • Askeri Projeler de,
 • Endüstriyel Zeminler de,
 • Hastane, AVM İş Merkezi Zeminlerin de,
 • Otoparklar da,
 • Kamyon, Panelvan vb. Araçların Kasa Kaplamasın da,
 • Temel ve Perde Beton İzolasyonların da,
 • Dere, Su Yatakları ve Süs Havuzların da.

Diğer Malzemeler Karşısındaki Performansı

polyurea, epoksi, ve poliüretan karşılaştırma

 1. Reaksiyon hızı çok yüksektir. Bu sayede uygulama yapılacak alanların kullanıma açılış süresi kısalır.
 2. Saf polyrea neme karşı duyarlı değildir. Havadaki bağıl nem oranının yüksek olduğu durumlar da dahi uygulama yapılabilir.
 3. Gerilme direnci olarak zemin kaplama seçenekleri arasında en üst sıralardadır.
 4. Kimyasal dayanımı çok yüksek seviyede olup, asit ve solvent havuzlarında dahi izolasyon malzemesi olarak kullanılabilir.
 5. Yüksek aşınma dayanımı sayesinde yaya ve araç trafiğine açık alanlar da kullanıma uygundur.
 6. Yüksek ısı dayanımı sayesinde devamlı güneş ışınlarına maruz kalan zeminlerde uzun yıllar görevini yerine getirir.
 7. %100 katı maddeden oluşmaktadır,  gıda ve içme suyu temasında kesinlikle kimyasal koku ve bulaşım oluşturmaz.
 8. VOC(Uçucu Organik Madde) ihtiva etmediğinden uygulanan alanlarda insan sağlığına zararı yoktur.

Polyurea Dayanıklılık Testi

Polyurea Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi zemin hazırlanması önem taşımaktadır. Uygulama yapılacak zeminde toz, yağ, kir, nem gibi unsurların bulunmaması gerekmektedir. Zeminde bulunan deformasyonların mutlaka uygun tamir harçları ile tamir edilmesi gerekir. Beton tabakasının üst tabakasında bulunan gevşek parçalar ve şerbet tabakası zeminden uzaklaştırılmalıdır. Bu işlem için elmas uçlu silim makineleri kullanılmakta olup, zeminin düzgünleştirilmesi gerekmektedir.

Uygulama öncesi zemin silimi

Nem Faktörü; Uygulamaya başlamadan önce özel zemin higrometreleri ile zeminin nem ölçümü yapılmalıdır. Zemin nem oranının %6 ve üstü olduğu durumlarda uygulama ertelenmeli, zemin kurumaya bırakılmalıdır. Aksi taktirde kaplama da oluşacak iğne ucu delikleri izolasyona zarar vermektedir.

Bütün ön hazırlıkların akabinde ısıtıcılı hidrolik reaktör makinesi vasıtası ile zemine tatbik edilir. Uygulama proses değerleri 2000-2250psi basınç ve 70-80°C sıcaklıklar arasındadır. Uygulama kalınlığı 1.5mm-2mm aralığında olup, istenilen kalınlıkta uygulanması mümkündür. Uygulama yapılan yüzeyin dokunma süresi 40-60 saniye aralığında olup, alanlar 30 dakika içerisinde kullanıma açılabilmektedir. Aromatik Saf Polyureakaplama sistemler güneş UV ışınlarına karşı esnekliğini kaybetmese de, renginde solma meydana getirmektedir. Buna önlem olarak açık alan uygulamalarında son kat boya işlemi UV dayanımlı  alifatik poliüretan boyalar ile gerçekleştirilmelidir.

Polyurea Çeşitleri

Polyurea serisi ürünlerimiz

Pancoat H60 Aromatik Hibrit

Aromatik modifiye poliürea sistemidir. %100 Katı maddeden oluşur, solvent içermez. Uygulama alanı çok geniştir. Saf polyurea sistemlere maliyet olarak alternatif olması için üretilmiştir.

Pancoat S60 Aromatik Saf

Aromatik saf sistemdir. %100 Katı maddeden oluşur, solvent içermez. Uygulama alanı çok geniştir. %100 Saf poliüre ‘dir.

Pancoat S61 Aromatik

Aromatik kaplama sistemidir. %100 Katı maddeden oluşur, solvent içermez. Kendinden yayılma özelliği ile sprey izi bırakmadan homojen bir görüntü oluşturur.

Pancoat AF60 Alifatik

Alifatik kaplama sistemidir. %100 katı maddeden oluşur, solvent içermez. UV ışınlarına karşı renk değişimi gözlenmez. Son kat boya uygulamasını ihtiva eder.

Polyurea Kullanım Alanları

Teras Yalıtımında Polyurea

Açık teras kullanım alanları için poliürea kullanımı gayet yaygındır. Direkt güneş ışığı ve iklim şartlarına açık alanların su izolasyonu ve kaplaması yapı için çok önemlidir. Yapılan izolasyon ne kadar uzun ömürlü olursa yapıdaki yılların etkisi minimuma inecektir.

Teras yalıtımı uygulamalarında ilk etapta zemin hazırlığı yapılır. Zeminde fayans bulunuyorsa sır tabakası kalkana kadar elmas silimi ile aşındırılır. Köşe birleşim noktaları astar kum bileşeni ile balık sırtı pahlama işlemi yapılır. Zeminde bulunan toz ve yabancı maddeler uzaklaştırılarak astarlama işlemine başlanır. Astar çift bileşenli solvent içermeyen epoksi bileşenden oluşur. Bileşenler belli devirlerde karıştırılarak hazırlanır. Zemine çekpas, rulo, fırça ya da havasız airless makinaları tarafından tatbik edilir. Mevsim şartlarına bağlı olmakla beraber minimum 5 saatte kuruyan astar zemine poliürea uygulamasına geçilir.

Poliürea özel uygulama makinaları vasıtasıyla 1:1 oranda, basınçlı ve sıcak olarak zemine püskürtülür. Zeminde oluşan katman kalınlığı minimum 1.5 mm ‘ dedir. Polyurea uygulamasını takiben zemin renklendirme ve UV dayanım kazandırma işlemine geçilir. Alifatik poliüretan boyalar ile hem müşterinin istediği renkte uygulama yapılır, hemde uv dayanımı kazandırılır. Standartlarına uygun yapılan poliüre işlemi, yapının ömrü boyunca izolasyon sağlayacak tek malzemedir. Yılların etkisi ile esnekliğinden ve hidroizolasyon görevinden hiç bir şey kaybetmeyecektir.

 


Havuz Yalıtımında Polyurea

Havuz yalıtımında poliürea kullanımı gerek sağlık yönünden, gerek ise uzun ömürlülük açısından tercih sebebidir. Yüzme havuzlarında kullanılan eski yöntem izolasyon malzemeleri gibi su içerisine yabancı madde karıştırmaz. Poliüre insan sağlığına zarar ihtiva etmez. İçme suyu ve gıda temasın da ki performansı yapılan test ve verilen sertifikalar ile kanıtlanmıştır.

Havuz alanları yapımı maliyetli olan yapılardır. Tesisatların, kaba inşa unsurlarının iç içe bulundukları su dan kati suretle temasının kesilmesi gerekir. Diğer malzemelerde olduğu gibi ek yeri olmayan poliürenin diğer avantajı ise uzun ömürlü olmasıdır. Yapımı maliyetli olan bu yapıların tadilatı da maliyetli olabilmektedir. Bu suretle ilk yapım aşamasında standartlarına uygun yapılan poliüre izolasyonu tadilat ve bakım masraflarını yok edecektir.

Poliürea bakteri üretimine engel bir malzemedir. Yosun oluşumuna izin vermez. Tek parça kaplama malzemesi olduğu için yüzme havuzlarında meydana gelen kesikli yaralanmaların da önüne geçer.

 


Araç ve Kasa Kaplamada Polyurea

Araç ve kasa kaplamalarında kullanılan polyurea, uygulaması yapılan zeminleri sağlamlaştırır. Araç kasa ve kamyon kasalarında meydana gelen ezilmelerin önüne geçer. Yapı karoserlerinin düşmanı olan pas oluşumunun önüne geçerek, araçların metal ömrünü uzatır.

İnşaat sektöründe faaliyet veren pick-up ve panelvan araçlarda kasa içi deformasyonları olabilmektedir. Deforme olan alanlarda kalkan boya partikülleri zamanla paslanmaya mahal vermektedir. Yapılacak poliürea kaplaması ile bu gibi sorunların yok edilmesi gayet mümkündür.

 

Daha detaylı bilgi edinmek için bize danışabilirsiniz.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı