fbpx
0(312) 504 01 83 - 0(553) 014 60 60
Polyurea – En İyi Fiyat – Kaliteli Hammadde – PANLEO
Ücretsiz Destek Hattı
Türkiye' nin her noktasına bir telefon kadar uzaktayız.
Butona Tıklayın.

Yanlış Uygulanmış Polyurea – Sebep – Sonuç – Çözüm Duayen MS954

Yanlış Uygulanmış Polyurea – Sebep – Sonuç – Çözüm Duayen MS954

Yanlış uygulanmış Polyurea harici, Polyurea diğer makalelerimizde bahsedildiği üzere standartlarına uyulduğu taktirde en iyi su yalıtım malzemesidir. Lakin standart dışı hammadde ve uygulamalar sebebi ile projelerde sorunlar oluşmaktadır. Dolayısı ile polyurea malzemesine karşı olan güven zedelenmektedir. Bu sebeple tercih edilecek hammadde kalitesi ve uzman uygulama firması özellikle polyurea kaplama projelerinde önem arz etmektedir. Bu projedeki sorunları ele alacak olır isek;

  1. Hatalı uygulama
  2. Yanlış Malzeme Seçimi

1. Hatalı Uygulama – Yanlış Uygulanmış Polyurea ve Astar

1.a – Astar malzemesinin hatalı uygulanması;

Epoksi astar malzemesi poliürea malzemesinin uygulandığı zeminlere penetre olması için kulanılan malzemedir. Uygulama proseslerinde belirtilen değerlere uyulmalıdır. Bu projede uygulama proseslerine uyulmamış, zeminde epoksi astar 3-4 gün bekletilerek astarın deforme olmasına izin verilmiştir. Uygulanması gereken proses kurallarına göre astarlanma işlemine müteakip maksimum 24 saat içerisinde polyurea kaplama uygulamasına geçilmelidir. Bu kurallara uyulmadığı taktirde fotoğraflarda görüleceği üzere zeminden kalkmalar meydana gelmektedir.

1.b – Yanlış Uygulanmış Polyurea

Polyurea kaplama malzemesi standartları yüksek olan malzemedir. Yüksek çatlak köprüleme, tamber dayanımı ve iklim şartlarına dayanım konusunda rakipsizdir. Lakin polyurea kaplamanın bu özellikleri kazanabilmesi için minimum uygulama kalınlıklarına önem gösterilmelidir. Bu projede görülmüştür ki standartlarda uygulanmamış poliürea uygulaması maalesef projeye sorunlar yaşatmıştır. Yer yer 1mm kalınlıkta dahi uygulanmayan polyurea tabakası malzemenin çatlamasına ve izolasyon görevinin son bulmasına sebep olmuştur. Halbuki polyurea kaplamanın standart uygulama kalınlığı 2mm’dir.

2. Yanlış Malzeme Seçimi

2.a Yanlış Malzeme Seçimi

Polyurea kaplama projelerinde kullanılacak malzemelerin kalitesi değişkenlik gösterebilmektedir. Farklı formülasyonlar ile üretilmiş, gerekli testleri ve argesi tamamlanmamış ürünler ile imalatlar yapılabilmektedir. Bu nedenle kalite standartlarına uygun olmayan hiç bir malzeme kullanılmamalıdır. Bu projede kullanılan polyurea kaplama örnekler arasına girmiş olup, projede yaşanılan sorunların başlıca sebeplerinden birisidir.


Duayen MS954 ile Esnek Polyurea Kaplama İmalatının Yapılması

Projemizdeki hatalı unsur olan eski yapım polyurea malzemesi endüstriyel elmas silim makinası ile pürüzlendirilmiştir. Dolayısı ile kullanılacak astar malzemesinin zemine aderansı kuvvetlendirilmiştir. Eski kaplamaların üzerine Duayen AD18 Tek kompenantlı poliüretan astar ile geçiş astarı uygulaması yapılmıştır. Astar uygulamasına müteakip 2mm kalınlığında Duayen MS954 esnek saf poliürea kaplama ile proje sorunsuz olarak teslim edilmiştir. Dolayısı ile malzeme kalitesi ve uygulama standartları bir projeyi daha su yalıtım sorunundan kurtarmış olup, sorunların önüne geçmiştir.

82 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı